Slide 1
психотерапія

В чому різниця між психологом, психіатром та психотерапевтом?

Це різні професії.

Психолог — це спеціаліст з гуманітарно-природничою освітою. Зазвичай, практикуючих психологів у свою чергу поділяють на клінічних (працюють у лікарнях та психіатричних клініках, але не є при цьому лікарями), педагогічних (працюють у школах та дитсадках), та організаційних (працюють у державних та приватних структурах). Психологи працюють лише з психічно здоровими людьми. Вони займаються психологічною діагностикою, консультуванням і дослідженнями.

Психіатр має медичну освіту, працює у психіатричній клініці, переважно з людьми, які мають психічні порушення та захворювання. Так-так, це саме та людина, до якої всі бояться потрапити :) Тим не менше, це єдина людина з перерахованих вище, яка може призначати медикаменти та займатись власне лікуванням.

Державної освіти для психотерапевтів в Україні не існує. Психотерапевтом може стати психолог, психіатр, або педагог. Тобто, терапевти займають певне проміжне положення між психологами та психіатрами, володіючи крім того додатковими знаннями. Основне їхнє заняття — це, власне, терапія — тобто, глибинна робота з особистістю. Переважна більшість клієнтів — це психічно здорові люди, хоча терапія є дуже ефективною і при роботі з деякими психічними порушеннями.

Психологічне консультування, психокорекція, психотерапія — це одне й те саме?

Ні.

Консультування та терапія схожі між собою: консультація зазвичай зачіпає конкретну проблему у житті клієнта, в той час як терапія — ще й його особистість. Умовно, терапія — це тривале консультування. Зазвичай, робота іде з одним клієнтом, хоча психотерапія може бути й груповою.

Психокорекція ж — це зазвичай формування певного навику у цілої групи людей. До прикладу, розвиток комунікативних навиків. Зазвичай проходить у вигляді тренінгу. Найбільшу популярність психокорекція здобула у бізнес-середовищі.

Які види та техніки психотерапії існують?

Тисячі їх. Сучасна психотерапія виникла на початку ХХ ст. у вигляді психоаналізу і застосовувалась для лікування неврозів (істерії, синдрому нав'язливих станів і т.п.). Класичний психоаналіз оперує поняттям "пацієнт".

З того часу, психотерапія як окрема галузь активно розвивається, виникає безліч нових напрямків. Серед найпопулярніших — когнітивно-поведінкова терапія, гештальт-терапія, клієнт-центрована терапія, позитивна психотерапія, символдрама, раціонально-емотивна терапія, клієнт-центрована терапія, психодрама, ...

Практично усі сучасні напрямки, навіть психоаналіз на даному етапі, використовує уже поняття "клієнт". Тобто, з часом психотерапія змістила свій фокус з "лікування" людини на "допомогу" їй. Звернутись до терапевта можна до того, як розвинеться невроз ;)

Щодо психотерапевтичних технік, насправді, зараз вони мало залежать від напряму. Професійний терапевт, хоч і базується на теоретичній базі одного напряму, використовує ті техніки, які мають набільшу користь у даній конкретній ситуації для даного клієнта, і з інших напрямів.

Чим вирізняється гештальт-терапія?

Гештальт-терапія — це терапія стосунків, у першу чергу. Тому в гештальті велике значення надається особистості самого терапевта. Це не список пунктів, які потрібно виконати, і не книга, яку потрібно прочитати. Навпроти вас сидить жива людина, яка також пройшла непростий життєвий шлях, пропрацювала особистісні проблеми зі своїм терапевтом, і готова вас вислухати та допомогти.

Як суспільство сприймає психологів та людей, які до них ходять?

Ой, всьо.

На Заході розуміння того, що власний психологічний комфорт — це важливо, і за нього варто платити, прийшло вже давно. В європейських і американських психотерапевтів інколи буває дванадцятигодинний робочий день, а запис на терапію відбувається за півроку.

У нас, на жаль, суспільство ще тільки починає проходити ту стадію, коли консультації у психотерапевта вважаються нормою. Задумайтесь, наскільки це парадоксально! Хто найбільше кричатиме, що це ненормально? Підозрюю, що ви вже згадали кілька людей зі свого оточення, яких з задоволенням самі б відправили до психолога ;)

Чи має відношення психотерапія до езотерики, магії, релігії?

Ні в якому разі! Терапія базується виключно на наукових принципах. Якщо "спецаліст" починає розповідати вам щось про "тонкі тіла", "життєдайну енергію", "чудесне зцілення", "допомогу Господа" і т.п. — знайте, він займається чим завгодно, тільки не психотерапією.

Якщо я відчуваю потребу у психологічній допомозі — це означає, що я хворий?

Якщо ви вже відчуваєте цю потребу самостійно — точно ні. У психічно хворої людини відсутня критичність до свого стану, вона вважає, що з нею все в порядку.

Що особисто мені може дати терапія?

Перш за все, вирішення тієї проблеми, яка муляє вас найбільше.

Загалом же, терапія дозволяє: підняти якість життя; краще пізнати себе, оточуючий світ та інших; вчить знаходитись у "тут і зараз", а не в спогадах чи мріях; врешті решт, дозволяє жити і отримувати від життя задоволення, а не існувати.

сеанс

Скільки часу триває сеанс?

Стандартна тривалість терапевтичного сеансу складає 50 хвилин.

Яка частота зустрічей з терапевтом?

Гештальт-терапія — ефективний метод, тому тут прийнята одна зустріч в тиждень. В більшості випадків цього достатньо. В окремих випадках (наприклад, гострі кризові стани) можливо до 4 зустрічей. Коли терапія наближається до завершення — частота сеансів може зменшуватись, до одного разу в 2-3-4 тижні.

Скільки сеансів знадобиться для вирішення мого запиту?

А от на це питання однозначно відповісти неможливо, це залежить від багатьох факторів. Зазвичай, початкова домовленість укладається на 10 зустрічей, після чого обговорюється необхідність продовження терапії.

Я не прихильник такого підходу. Я вважаю, що клієнт повинен мати можливість піти з терапії у будь-який момент. Тому, на першій зустрічі ми обговорюємо, що для вас особисто буде успішним результатом терапії, і ми закінчуємо роботу тоді, коли ви вважаєте, що цього результату досягнуто.

Чи обов'язково їхати в офіс до терапевта для проведення зустрічі?

Персональні зустрічі дуже бажані, в цьому суть гештальт-терапії. Сеанси на території клієнта не проводяться. Можлива терапія через Skype, але я рекомендую користуватись такою можливістю лише час від часу, коли справді немає можливості зустрітись. Постійна терапія через відеозв'язок малоефективна.

оплата

Скільки коштує сеанс?

Стандартна ціна одного сеансу на даний момент складає 400 грн. За домовленістю, вона може змінюватись.

Чому так дорого?

На це є кілька причин.

Терапія — взагалі задоволення не з дешевих. Сума, яку ви платите, повинна бути значимою для вас. Інакше, відношення до терапії буде як до такої собі гри, і її ефективність буде нульовою.

Якщо ж говорити особисто про мене, то я прихильник тієї думки, що хороший спеціаліст цінує свій час, та час свого клієнта. Також, хороший спеціаліст є професіоналом у своїй області. Саме тому я обираю лише найкращих тренерів для навчання, отримую сертифікати згідно європейських норм, виконую та перевиконую усі вимоги до психотерапевта.

Якщо така ціна все одно для вас зависока, але ви бажаєте працювати саме зі мною, конкретно для вас я можу понизити її до 300 грн. Це мінімальна ціна, за якою я оцінюю годину своєї роботи, і працюю з вами з повною віддачею.

Якщо ж і це для вас задорого — думаю, вам буде краще знайти іншого терапевта.

Чому так дешево?

Я розумію, що для людини з вашим соціальним статусом ці гроші — абсолютно незначна сума. Як я вже писав вище, умовою ефективної терапії є значущість її оплати. Тому, ви за власним бажанням і домовленістю зі мною можете оплачувати більшу суму.

Тим не менше, верхній ліміт також є. На даний момент він складає $100 в гривневому еквіваленті на день оплати по курсу НБУ.

Чому не більше? Терапевтичні стосунки за своєю суттю — це стосунки двох рівних між собою дорослих людей. Якщо ви платитиметеме мені більше, я відчуватиму певну несвободу у спілкуванні з вами — так, ніби ви мене певною мірою "купуєте". Це також безпосередньо впливає на ефективність терапії і є неприпустимим.

Чи оплачуються пропущені зустрічі?

Якщо ви не попередили мене раніше, ніж за 24 години до запланованої зустрічі — так. Якщо ж зустріч пропущена з моєї вини — ви отримуєте безоплатний сеанс.